Katlar Arası Ses İzolasyonu

Katlar Arası Ses Yalıtımı; Komşu duvarlarından gelen sesler ciddi problemler yaratabilmektedir. Ses problemlerine karşı yapılan ses izolasyon uygulamaları ile daha huzurlu aile ortamı sağlanabilmektedir. Üst ya da yan taraftan gelen ses problemlerine karşı alınan önlem sağlık açısından gerekli bir çalışmadır.Evde, ofiste akustik düzenleme sağlanılarak istenilen ses kesintisi sağlanır. Ses kirliliği etkisi sağlık ve psikolojik açıdan bireyde rahatsız edici sorunlar meydana getirebilmektedir.

Ses Yalıtımı ile istenmeyen ses problemlerine karşı yapılan etkili uygulamalardır. Ses karmaşasından kurtulmak için kullanılan ses yalıtım malzemeler ile ortamda ses akışının düzenlenmesi sağlanır. Yüksek yoğunluktaki ses problemine karşı yapılan çalışmalar bir çok alanda uygulanabilmektedir. Etkili bir Ses Yalıtımı performansı için keşif sonrasında doğru malzemenin seçilmesi ve doğru çalışma sonucunda iyi bir ses yalıtım performansı sağlanmış olur. Ses Yalıtım Uygulamaları çevrede meydana gelen ses karmaşalarını azaltmak ya da en aza indirgemek amacıyla yapılmaktadır.

Komşu duvarlarından gelen sesler ortamda ses kirliliği oluşturmaktadır. Evde, ofiste akustik düzenleme yapılarak uygun ses kesintisi sağlanılabilirliğini sağlarsanız. Birinci sınıf ürünlerden meydana gelen ses yalıtım malzemeleri ile ses izolasyonu yaptırabilirsiniz. Duvar ses yalıtımı yapmanın iki farklı yöntemi vardır. Bunlar duvar üstüne ve altına olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Her ikisinde etkilidir fakat duvar altına yapılan ses yalıtımında kullanılan süngerler daha kalın ve etkilidir.

Katlar arası ses yalıtımı hususları

Bir zemin için en iyi ses yalıtımını araştırmadan önce, öncelikle aşağıdaki soruları göz önünde bulundurmanız gerekir.

1: Gürültü nereden geliyor? 

 Yukarıdan mülkünüze giden gürültüyü engellemeye mi çalışıyorsunuz ? Ya da mülkünüze giden aşağıdan gelen gürültü? 

2: Ses geçirmez hale getirmeye çalıştığınız zemin nedir?

İki ana zemin konstrüksiyon türü vardır, ahşap kirişli zeminler (ahşap kirişler üzerindeki döşeme tahtaları ve aşağıdaki alçı paneller) ve beton / katı zeminler (yani şap kaplamalı sağlam 6 inç beton zeminler)

3: Ne tür gürültüler duyuyorsunuz?

İki ana gürültü türü vardır Arborne gürültüsü ve Darbe gürültüsü

  • Havadan yayılan gürültü; TV, müzik, konuşan insanlar vb.
  • Darbe gürültüsü ayak sesleri, mobilya hareketleri vb.

4: Engellemeye çalıştığınız gürültü ne kadar yüksek?

Farklı gürültü seviyeleri, farklı seviyelerde zemin ses yalıtımı gerektirecektir. yani boğuk konuşma gibi düşük gürültü seviyeleri, yüksek gürültü seviyelerine kıyasla daha az zemin ses yalıtımı gerektirecektir. Yalnızca darbeli gürültü, yalnızca havadan yayılan gürültüye kıyasla farklı zemin ses yalıtımı gerektirecektir.

Yukarıdan duyabileceğiniz herhangi bir gürültü için, ideal olarak mümkünse yukarıdaki zeminin ses yalıtımı yapılmasını tavsiye ederiz. Ancak yukarıdaki kata erişmeniz gerekecektir. Farklı nedenlerle yukarıdaki zeminin ses yalıtımı mümkün değilse, bunun yerine tavanınızı ses yalıtımı yapmayı düşünebilirsiniz.

Katlar arası ses yalıtımı için en yaygın talebimiz yukarıdan ahşap kirişli zeminler üzerinedir, çünkü bunlar genellikle havadaki gürültü için çok kötü performans gösterir ve darbe gürültüsü için daha kötüdür, özellikle sert bir son kat kaplaması varsa ve döşeme tahtalarının altında kirişler arasında yalıtım yoksa.

[porto_carousel stage_padding=”0″ margin=”0″ autoplay=”yes” autoplay_timeout=”3000″ show_dots=”yes” loop=”yes” items=”1″ items_lg=”1″ items_md=”1″ items_sm=”1″ items_xs=”1″ animate_out=”fadeOut” el_class=”m-b-xl”][porto_product_category view=”products-slider” per_page=”15″ columns=”7″ category_filter=”” addlinks_pos=”outimage_aq_onimage” use_simple=”” category=”akustik-yanmaz-sungerler”][/porto_carousel]
Başa dön tuşu
Bizi Hemen Arayın