Projelendirme

Akustik Tasarım & Projelendirme

Dilediğiniz her mekana uygun akustik tasarımlar

Dekor Akustik olarak tasarım ve uygulama alanında profesyonel ekipmanlarımız ve uzman ekiplerimiz ile hizmetinizde olmaktan mutluluk duyuyoruz.

akustik halı

Profesyonel Ekip ve Ekipmanlarla. %100 Mutlu Müşteri

Ses yalıtımı ve akustik izolasyon sektöründe üretim, satış, akustik tasarım ve projelendirme olmak üzere tam kapsamlı hizmetler sunmaktan gurur duyuyoruz. İmza attığımız projelerde her mekanı kendi niteliklerine göre değerlendiriyor ve yaptığımız akustik tasarım uygulamalarıyla mekanın işlevselliğini ve konfor standartlarını yükseltiyoruz. Akustik mühendislerimiz ve uzman tasarımcılarımız keşif gezileri ve müşterilerimizle yapılan görüşmeler neticesinde, mekanda giderilmek istenen ses sorunlarını tespit ederek, müşterilerimize akılcı akustik tasarım çözümleri sunmakta. Hedefler doğrultusunda yapılan nokta atışı akustik tasarım ile mekana istenilen akustik performans değerlerini sağlıyoruz.

ac960b 217031965ff74db4ad19282350efef99mv2

Akustik Tasarım Nedir?

Yapı sektörü içinde akustik mimari yapılar bulunuyor. Bu alanda mekânın ihtiyacına uygun olarak ses değerleri ve yapı fonksiyonu orantılıdır. Bir mekânı hem konferans hem de konser salonu olarak kullanabilmek için uygun sistem akustik şartları gereklidir. İstenen fonksiyonlara uygun çınlama özellikleri uygulanmalıdır. Sesin mekan içindeki yankısının olmaması da çok önemlidir. Bu şekilde ses her yöne eşit dağılacaktır.

Sesin konforlu bir şekilde dağılması akustik tasarım nedir sorusunun tam karşılığı olacaktır. Enerji ters kare kanunu ile hareket ediyor. Ses kaynağından iki kat uzaklaşılması akustik enerjinin 4 kat azalmasına neden olur. Bu nedenle akustik oda tasarımı yaparken akustik ses izolasyonu gereklidir.

Projelendirme Nasıl Yapılır?

Gürültü ve titreşim kontrolü ana başlığı altında;
 • Yapı cephelerine etki etmesi öngörülen gürültü düzeyleri dikkate alınarak yapı kabuğu uygulama detayları
 • Yapı içinde mekanlar arası ses geçişinin engellenmesi amacıyla; duvar, döşeme, tavan, kapı ve doğrama tip detayları
 • Tüm mekanik ekipman için gürültü ve titreşim yalıtım detayları,
  belirlenmekte ve uygulamaya yönelik akustik projeler hazırlanmaktadır.
Hacim akustiği başlığı altında, konser / konferans salonu tasarımı, ofis, derslik, restoran gibi mekanlarda reverberant gürültü kontrolü, dinleme odası tasarımı gibi mekanlarda, gürültü ve titreşim kontrolü haricinde, iyi işitme koşullarının oluşturulmasına ait çalışmalar yer almaktadır.
piyano odası ses yalıtımı

Çalışmalarımız kapsamında, mevcut durumu belirlemeye yönelik akustik ölçümler yapılmalıdır. Mekanlar için hazırlanan 3 boyutlu akustik modeller üzerinden simulasyon yapılarak sesin hacim içerisinde düzgün bir şekilde iletilmesi, yansıtılması ve sönümlendirilmesiiçin gerekli hesaplamalar yapılır.

Bu hesaplamalar doğrultusunda akustik açıdan önemli olan bu mekanların geometrik akustik etütlerinin yanı sıra, kriterleri sağlayacak uygun malzeme tiplerine ilişkin akustik performans ihtiyaçları ortaya çıkarılarak uygulamaya yönelik projeler hazırlanmaktadır.

disco ve bar ses yalıtımı

UYGULAMA VE HİZMET ALANLARIMIZ

Ses yalıtım ve Akustik düzenleme konusunda son derece profesyonel ekiplerimiz ile her daim yanınızdayız.

 

 

 • İnşaat Akustiği
 • Mekanik Ses ve Gürültü İzolasyonu
 • Akustik Ses Yalıtımı
 • Akustik Yankı Yalıtımı
 • Hacim Akustiği
 • Ofis Akustiği ve Ses Yalıtımı