Yankı nasıl önlenir?

Yankı nasıl önlenir?

Yankı nasıl önlenir?, bir radyo veya sinema stüdyosunda dışarıdaki sesin içeri girememesi ve içerideki seslerin duvardan yansıyarak dönmesi sonucu ses kalitesinin düşmemesi için ortamın sesi soğurabilen akustik düzenleme malzemeleri kullanılmalıdır.
Ses dalgalarının 17 metreden daha uzak bir yüzeye çarpıp yansıyarak tekrar duyulması olayına yankı denir. Sesin yansıma özelliğinden yararlanılarak uzaklıklar ölçülebilmektedir. Sesin yansıma özelliğinden denizdeki balık sürülerinin yerleri, okyanus derinlikleri, uçakların yüksekliği ve bazı maddelerdeki bozukluklar tespit edilebilir.

Yankı olayı dağ yamaçlarında, boş odalarda ve spor salonları gibi yerlerde gerçekleşir; yankı olayı küçük kapalı yerlerde (3–5 m mesafeden) fark edilmez. Ses, açık havada, saniyede yaklaşık olarak 352 metre hızla yol alır. Havada yol alan sesin hareketi, durgun bir suya atılan taşın, suyun yüzeyinde meydana getirdiği iç içe dairelerin hareketini andırır. Ayrıca, belirli bir kaynaktan çıkan ses, tıpkı bir elektrik ampulünün ışığı gibi her yönde yayılır.

Yankı nasıl önlenir?

Yankı nasıl önlenir?, Bu yayılma düzeninde ses dalgalarının karşısına herhangi bir yankı için uygun bir engel çıktığı zaman, engele çarpan ses yansıyacak ve geri dönecektir. Yansıma da, bir tekrar niteliğindeki yankıyı meydana getirir. Bazı engeller yankıya sebep olmayabilirler.

 

Bazı maddeler sesi yansıtacakları yerde onu emerler. Bu durumda ses yansımaz. Yankı da olmaz. Fakat genellikle, düzgün yüzeyler, yüksek duvarlar, kayalıklar ya da bir evin cephesi kendine çarpan sesi yansıtır. Yani yankının meydana gelmesine sebep olur.

yankı nasıl önlenirYankı nasıl önlenir?, Sesin yankılanma şiddeti hava titreşmesinden dolayı enerji kaybederek ilerler. Ses kaynağından başlayarak havanın titreşmesinden dolayı var olan enerjisinin azalıp biteceği noktaya kadar olan bölgeden sonra ses duyulmaz. Sesin kaynağıyla sesin enerjisinin biteceği yere kadar olan bölgede yankıyı ileten bir cisim sayesinde yankı oluşursa o cisimden yansıyan ses azaltılabilir. Bunun için sesi soğurucu yani ses emici köpük gibi bu iş için bir araya getirilen karışımlar kullanılabilir.

Böylece duvardan yansıyan ses en aza indirilebilir. Ayrıca boş ve her tarafı kapalı elips bir odada sesin yansıması ses dalgasının elips bir şekilde olduğundan dolayı kör bir noktada duyulmaz ve eğer ses kaynağından çıkan sesi işitecek canlı bu noktaya gelirse ses kaynağından çıkan sesi duymaz. Bu şekilde de yankılanma sıfıra indirilebilir.

Instagram Sosyal Medyamızı Ziyaret Ederek Diğer Tüm Ürün ve Hizmetlerden Haberdar Olabilir veya hemen alış veriş yapabilirsimiz

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir