Sinema Salonu Ses Yalıtımı

Sinema Salonu Ses Yalıtımı

Sinema salonlarında beyazperdeden tüm alana sesin net ve kesintisiz yayılımında hoparlörlerin yanı sıra akustik tasarımın da büyük önemi vardır. Bu anlamda eşit paylaşımla sinemanın verdiği keyif ve ses performansı en üst seviyeye taşınır. Ayrıca sinema salonu ses yalıtımı önemini unutmamak gerekir. Doğru, kusursuz ve kaliteli malzemelerle yapılmış bir yalıtım salondaki sesin dışarı çıkmamasını da sağlamaktadır.

sinema salonu ses yalıtımı
sinema salonu ses yalıtımı
sinema salonu ses yalıtımı

Ses Yalıtımı nedir?

Sinema salonu ses izolasyonu bulundukları alan ve sundukları hizmet noktasında yalıtım malzemelerinin en çok kullanılması gereken alanlardan biridir. Sinemada bulunanların dışarıdan gelen sesleri duymaması ve ayrıca diğer sinema salonlarındaki sesin yansımaması önemlidir. Çünkü film sırasında farklı bir salondan gelen ayrı bir filmin sesinin karışmasıyla tüm dikkat dağılır ve film izlenirken alınan keyif tamamen kaybolur.

Ayrıca dışarıdan gelen seslerin de hiçbir şekilde salonda duyulmaması gerekir ve ayrıca buna paralel olarak sinema salonundan gelen seslerin de dışarıya yansımaması gerekmektedir. Bu nedenle yalıtımın en üst segment ürünlerle ve birkaç malzemeyle yapılması olası tüm ses gitmesinin önüne geçecektir. Yalıtım için duvar, zemin ve tavan olmak üzere tüm alanlar göz önünde bulundurularak tüm alanlar kaplanır.

Ses Yalıtımı İçin Kullanılan Malzemeler

Sinema salonu ses yalıtımı için ortamın akustiğini bozmayacak şekilde farklı materyaller kullanılmaktadır. Bariyerli bondex sünger, bariyerli akustik sünger, ses yalıtım bariyeri ve yankı, çınlama için akustik sünger, akustik panel, akustik difüzör, bass trap sünger vb. ürünler arasında en çok tercih edilen ve en çok kullanılan malzemelerdendir.

Alan uzmanlar tarafından incelendikten sonra en etkin madde bulunarak öncelikle bu maddelerden biri ile kaplanır. Sonrasında ise hem mekândan dışarıya hem de dışarıdan mekâna ses gitmemesi adında ses kesici bir katmanla ayrıca kaplanır. Bu alanın her bir kısmına kaplanır ve en son alçıpenle işlem tamamlanır.

Mekânın ambiyansına göre en son boya kullanılarak ses yalıtımı tamamlanır. Her ne kadar yalıtımlı boyalar olsa da ses açısından tam bir yalıtım fonksiyonu olmadığından saten ya da mat boya tercih edilmektedir. Tüm bu yalıtım işlemlerinden sonra ses dalgalanmasında ya da akustikte herhangi bir sorun oluşuyorsa akustik süngerler ile boyadan önce son bir düzenleme yapılır.

has been added to your cart.
Çıkış yapmak