Ses yalıtımı nasıl yapılır?

Ses-Yalitimi-Nasil-Yapilir, Ses yalıtımı nasıl yapılır?

Ses yalıtımı nasıl yapılır?, Ortamda oluşan sesin derecesine göre malzeme seçimi yapılmaktadır. Genellikle iyi bir izolasyon sağlanması için piyasada süngerpan olarak bilinen ürün mevcut duvara kaplanır. Özel sünger yapıştırıcısı ile 100 cm * 100 cm plaka olan bariyerli bondex boşluk kalmayacak şekilde duvarlara kaplanmaktadır. Kaplama işlemi gerçekleştikten sonra açıkta kalan yüzey alçıpan ile kapatılmaktadır.
Mekan ve yapılarda iyi bir ses izolasyonu sağlamak için kullanılan epdm ağır ses bariyerli sünger veya ses bariyeri kullanımı ile 80 db civarındaki sesin %50 ve %90 oranında engelleyebilirsiniz.

Ses yalıtımı nasıl yapılır?

Ses yalıtımı nasıl yapılır?, Bariyerli bondex duvara uygulandıktan sonra yüzeyi alçıpan ile kapatılması gerekmektedir.
Yüksek seviyeli makine sesleri, gürültünün oluştuğu müzik odası gibi mekanlarda ses yalıtımı sağlamak için bahsedeceğimiz ses yalıtımı uygulaması ile sonuç alınabilmektedir. Toplam kalınlığı seçiminize göre değişen bariyerli süngerpan duvara yapıştırıcı vasıtasıyla kaplanır.

Ses yalıtımı nasıl yapılır?, Daha sonra çelik profil oluşturulur ve profilin tüm kenarları ses yalıtım bandı ile çevrilir. Yüzeye alçıpan kaplandıktan sonra yanmaz ses abosrbe süngeri olan akustik sünger kaplanıldığında %60 ve %95 oranında bir ses yalıtımı sağlanmış olur.
Bir odanın içerisinde duvarlardan 5 cm tavandan 10 cm boşluk bırakılarak yapılan oda içinde oda diyebileceğimiz ses yalıtımı uygulamalarıdır.

# 1. Hacmi azaltma

Konferans odası, lobi alanı veya kulüp binası olsun bu tür yerler, belirli bir zamanda etrafta daha fazla sayıda insanın olması nedeniyle diğerlerinden daha gürültülü olma eğilimindedir. Bu yerlerin iç kısımlarını dekore etmek için akustik duvar panelleri kullanmak, bölgedeki sesin hacmini sihirli bir şekilde azaltmaya yardımcı olabilir. Sonuç olarak, birden fazla konuşma, çok fazla rahatsızlık vermeden sorunsuz bir şekilde devam edebilir. Okullar ve hastaneler de çalışma standartlarını geliştirmek için bu ses yalıtımı tekniklerini tercih edebilir.

# 2. Gizlilik

Ses yalıtımı nasıl yapılır?, Evinizi ses yalıtımı yapmanın en iyi özelliği, artık mahremiyetinizden ödün vermenize gerek kalmamasıdır. Dışarıdan gelen gürültüyü engelleyerek iyi dinlenmenizi sağlar ve ayrıca komşularınızı rahatsız etmenize izin vermeden biraz gürültü yapmanıza veya parti vermenize olanak tanır.

Nefes alabilen kumaşlardan yapılan ses emici perdeler, ses geçirmezlik dünyasındaki en son yeniliktir. Evlerin yanı sıra, bunlar aynı zamanda cazibe bölümlerine eklenen kaplıcalara harika bir katkı olabilir.

# 3. Eko ve yankılanmanın azaltılması

Ses yalıtımı nasıl yapılır?, Yüksek tavanlı geniş odalarda en sık karşılaşılan sorun yankıdır. Bir yankı, odadaki konuşmaları engelleyen, geri çekilen ses dalgalarının birden çok dalga boyunu yaratır. Mobilya, perdeler ve kilimler, yankı oluşumunu az da olsa engellemeye biraz katkıda bulunabilir, ancak bunlar işi tamamlamak için yeterli değildir, özelleştirilmiş akustik paneller ve duvar karoları çok yardımcı olabilir.

# 4. Ses kalitesini iyileştirin

Bir ev sinema sisteminiz varsa , en iyi kalitede maksimum ses çıkışı sağlamak için bazı iç mekan akustik köpük panelleri kurmanız gerekir . Bunlar ayrıca, müzik kayıt stüdyolarına, kütüphanelere, konferans salonlarına ve ofislerdeki toplantı güvertelerine kurulurken de faydalıdır.

# 5. Sağlıkla ilgili sorunlardan kaçının

Günümüzde çok yaygın bir sağlık sorunu, normal seviyelerin üzerinde yüksek sese aşırı maruz kalmadan kaynaklanan işitme bozukluğudur. Ses yalıtımı, işitme kaybı sorunlarından kaçınmanın etkili bir yoludur. Bunun dışında, uyku bozukluğu, stres, bilişsel bozukluk, rahatsızlık ve kalp hastalıkları gibi sesin işitsel olmayan diğer birçok sağlık etkisi vardır.

restaurant cafe ses yalıtımı# 6. Daha fazla üretkenlik

Yüksek sesler, insanların kolayca dikkatini dağıtabilir ve işyerinde ve hatta evde üretkenliklerini azaltabilir. Çok sayıda ses yalıtımlı perde oda bölücülere girerek gürültüyü etkili bir şekilde azaltmak, üretkenliği ve verimliliği artırmada uzun bir yol kat eder.

# 7. Kişilerarası görüşmeleri geliştirmek

Ses yalıtımı nasıl yapılır?, Restoranlar, alışveriş merkezleri, hastaneler, spor salonu vb. Gibi ortak halka açık yerlerdeki yüksek sesler, başkalarıyla sohbet etmesi gereken insanlar için büyük bir engel olabilir. Geniş açık alanlarda bağımsız akustik panellere sahip olmak, aşırı ses dalgalarını emmeye yardımcı olabilir ve mekanı daha az gürültülü ve keyifli hale getirebilir. İyi dekore edilmiş paneller de bu yerlerin dekoratif kısmına katkıda bulunur.

# 8. Yasalara saygı

Yüksek seslerin insanların genel refahı üzerindeki giderek artan olumsuz etkisi göz önüne alındığında, dünyadaki birçok ülke gürültüyü belirli bir seviyenin üzerinde sınırlandıran katı protokoller izlemektedir. Normal bir insan 120 desibele kadar ses taşıyabilir. Bu sınırın ötesinde herhangi bir şey gürültü olarak kabul edilir ve bu nedenle işareti geçmek yasaktır.

Instagram Sosyal Medyamızı Ziyaret Ederek Diğer Tüm Ürün ve Hizmetlerden Haberdar Olabilir veya hemen alış veriş yapabilirsimiz

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir