Konferans Salonu Ses Yalıtımı

Konferans salonları gerek alan gerekse de kapasite olarak büyük mekânlardır. Oturma düzeni tiyatro ya da masa olmakta ve akustik açısından kürsüden çıkan sesin her yere eşit dağılması gerekmektedir. Bu nedenle Konferans salonu ses yalıtımı için önceden mutlaka keşif yapılmalı ve dengeli bir ses akustiği için en uygun çözümler bulunmalıdır.

Konferans salonlarında sesin çıkış yönü net bir şekilde belirlenmekte bile sesin çarptığı ve alana eşit bir şekilde yayıldığı noktalar bulunmalıdır. Bu aynı zamanda akustiğin eşit dağılım noktası olmakta ve kullanılacak malzeme ile tam olarak dengeli bir şekilde her noktadan duyum sağlanabilecektir.

Bu tip alanlarda genelde yankı önleyici ve gürültünün dışarı yansımaması için ses izolasyon malzemesi kullanılmakta bunun üzerine ek olarak akustik dengeleyici paneller kullanılmaktadır. Bu paneller ortamın atmosferine ve görünümüne uygun olarak ahşap ya da kumaş kaplama olabilmektedir.

konferans salonu ses yalıtımı
konferans salonu ses yalıtımı

Doğru Ses Yalıtımı Nasıl Olmalıdır?

Konferans salonu ses yalıtımı için hem mekânın büyüklüğü hem de hem de fiziksel yapısı büyük önem arz etmektedir. Yukarısı kubbe gibi olan bir salon ile dümdüz bir tavana sahip olan salonların yankısı farklılık göstermektedir. Bu nedenle hem sesin çıkış yönü hem de mekândaki yankılanma oranı tespit edilir ve buna göre kullanılması gereken yalıtım malzemeleri ile ses izolasyonu tamamlanır.

Bu gibi büyük alanlarda, akustik süngerler, melamin süngerler, techno touch isimli son teknoloji yalıtım ve ses eşitleyici paneller, kumaş kaplamalar ve bariyerli ses yalıtım malzemeleri en çok kullanılan yalıtım malzemelerindendir. Kimi zaman bu yalıtım tamamlandığında da sorunlar çıkabilmektedir. Böyle bir sorun olduğunda ses izolasyonunu eşit dağıtan ayrıca duvar panelleri ve zemin kaplamaları da kullanılabilmektedir.

Ses Yalıtımının Maliyeti Nedir?

Konferans salonu ses yalıtımı için mekânın ses akustiği, fiziki yapısı ve mekânın büyüklüğüne göre kullanılacak ekipman değişmektedir. Bu nedenle keşif yapılmadan ve kullanılması gereken materyal belirlenmeden belli bir fiyat söylenememektedir. Alanlarında uzman kişilerin yaptıkları incelemeler sonrasında net bir fiyat belirlenmekte ve sonrasında onaylanması ile birlikte işlemler tamamlanmaktadır.

Başa dön tuşu
Bizi Hemen Arayın